Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

Expanze pražského groše ve střední Evropě
Václav II. využil soutěživost polských dědičných knížat na konci 13. století k rozšíření dosahu své mince. V roce 1291 obsadil Krakov, krátce poté Sandoměř, a roku 1300 se v Gnězně korunoval polským králem. Cizí mince se tak stala oficiálním platidlem polského krále, což započalo v Polsku období dominance groše. Krakovský kronikář dokonce zaznamenal, že „v dobách tohoto krále byly do Krakova přineseny stříbrné groše a parvusy, kde dříve platili černým stříbrem a liščími kožešinami“. Znamenalo to konec primitivního obchodu pomocí znehodnocených denárů a barteru a začátek moderní peněžní ekonomiky založené na vysoce ryzím stříbře. Po celé 14. století představovaly pražské groše základ místní měny – polský měnový systém se sjednotil a byl založen na standardu pražského groše. Dokonce dlouho po vymření Přemyslovců polská mince napodobovala pražský groš a samotný termín „groš“ přežil v jazyce až do dnešních dnů jako označení drobné mince.
Pražský groš Václava II
Foto z chystané 22. aukce Rzeszowského aukčního domu.
Parvusy – drobné doplňkové mince
Do Polska se parvusy dostaly spolu s pražskými groši – používaly se zejména na územích ovládaných Václavem II. (Malopolsko, Slezsko). Zajímavé je, že nálezy pokladů mincí ukazují, že groše a parvusy zřídka ležely ve váčcích dohromady: větší groše se spořily zvlášť a drobné parvusy zvlášť. Po pádu české vlády v Polsku parvusy rychle zmizely z oběhu – v jiných částech země je prakticky neznali. Z širšího hlediska však parvusy splnily svou roli – umožnily fungování jednotného měnového systému založeného na groši tím, že zajistily drobné mince nezbytné pro každodenní obchod.
Pražský parvus Václava II.
Foto ze chystané 22. aukce Rzeszowského aukčního domu
Vzácné korunní parvusy z Krakova a sandoměřské denáry
V období vlády Václava II. v Polsku (1300–1305) se objevují také místní emise drobné mince spojené s mincovnami v Krakově a Sandoměři.
Krakovské denáry (korunní parvusy) se od sandoměřských odlišují tím, že na aversu nese korunovaný piastovský orel.
Sandoměřský denár – známá mj. z pokladu nalezeného u Pińčowa. (Foto WCN)
Parvus Václava II., pravděpodobně ražený v Krakově – známá mj. ze souboru mincí z okolí Zawiercia.
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.