
peknej, ten je opravdu moc hezky vyrazenej. mam uz konecne taky jeden, i kdyz horsi, jsou ted k mani celkem dobre, byvalo to o dost horsi, ted uz se o ne takove bitvy nevedou. prikladam i jeho medeneho bratricka. sice to nejsou zadny vystavni kousky, ale v grosove drobotine potesi. no a makro je samozrejme nemilosrdne, to tem mincim neprilepsi - ale proc to nedat v plny palbe, kdyz to jde.
Obrázky:

to jsem si nijak nevsiml, diky, urcoval jsem jen dle Kopickeho. budu na to muset mrknout.

Kopicki nic neřekne. Mincovní právo na Opavsku bylo až do smrti Přemka Opavského (+ 28.9.1433) v rukou zeměpána. Ale už týden po jeho smrti (4.10.1433) převedli jeho synové Václav II., Mikuláš V., Vilém a Arnošt mincovní právo ne na jedno, ale hned na tři města. Opavu, Hlubčice a Cukmantl (dnešní Zlaté Hory) s právem svobodného výběru razidla za roční poplatek 100 hřiven stříbra, přižemž polovina měla být splatná v haléřích a druhá v pražských groších. Už následujícího roku ale vznikl mezi městy spor o placení poplatku. Bylo rozhodnuto, že v opavské mincovně se bude třičtvrtě roku razit na účet Opavy a čtvrt roku na účet Hlubčic a Cukmantlu. Další zprávy bohužel chybí, ale společné mincovnictví všech tří měst trvalo nejdéle do roku 1440, kdy Bolek V. Opolský získal Cukmantl jako zástavu.
Vracím se k obrazové části. Na jedné straně jsou opavské krokve tak jak je známe dnes. Na druhé straně je "český lev", ale Hlubčice, stejně jako Opava náležely původně k Moravě a tedy ke Koruně české. Městská práva měly snad už v 50. letech 13. století, ale nejpozději v 70. letech, kdy od Přemysla Otakara II. obdržely i městský znak, českého lva, který se záhy objevil i na pečetích. Na pečeti z roku 1311 se vyskytuje u horních tlap lva hvězda, totéž se objevuje na pečeti z roku 1445, tedy už v době, kdy byly haléře prokazatelně raženy. Takže nejde v pravém slova smyslu o českého lva, ale o erb města Hlubčice. Proto jsem také řekl, že se jedná o druhý avers.
V poslední době se také objevily dva nové typy opavsko-ratibořských haléřů. Myslím, že středověké mincovnictví na pomezí Moravy a Slezska ještě nevydalo všechna svá tajemství😉
Obrázky:
www.slezske-mince.cz
RolencH@seznam.cz

no ta podobnost evidentne nebude "ciste nahodna". hvezdicka by tudiz napr. mohla odlisovat emise pro Hlubcici (zda s Cukmantlem ci bez si neodvazim tvrdit) - prave na zaklade toho, ze by neslo o znak kralovstvi, ale znak mesta.
presny popisek mam po ruce az ted, ja to mam zatim nadepsano (ten medeny) jako:
Mestsky haler Opava
(po roce 1433)
spolecna razba mest Opava, Hlubcice a Cukmantl (Zlate Hory)
Kop. 8676
Kalus FN2 typ 1
Friedensburg F531(830)
Saurma 367(158)
ten stribrny mam asi 2 tydny a k jeho presnemu dohledani jsem se jeste nedostal z casovych duvodu, ale kdyz se tu ukazal, nedalo mi se nepridat.

Těšín ani omylem, hledej asi evropské kipráky 1621...
Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)

"Mělo by se jednat" To, že to ctěný pan Stube napíše do popisku nic neznamená. Z ekonomického hlediska by byla hloupost aby byly přeráženy současné inflační peníze na jiné inflační peníze. Jak říký Dráček, hledej Braunschweig - Wolfenbüttel nebo tam někde. Navíc mi to ani jako přeražba z něčeho na něco nepřijde, spíše je to výrobní zmetek.
www.slezske-mince.cz
RolencH@seznam.cz
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.