
To jan322: Slezsku se nevěnuju, ale tu zmínku o tolaru 1662 je třeba opravit - podle fotky tolaru to obrácená 5 určitě není.
http://coins.azz.cz/showmince.php?GroupID=12&MinceGroupNr=106&lng=1

Rád bych se pokud to půjde,dozvěděl nějaké bližší info k ražbám městských haléřů Vratislavi za Václava IV a Ladislava Pohrobka.
Jen tyto dva..
Třeba zde na stránce vytvořené Janem 322 která je mimochodem velmi poutavě napsána je vyobrazení městských haléřů.
Ten vpravo nahoře je určen jako Ladislavův,leč setkal jsem se i s tvrzením že jde o Václava.
Děkuji od autora,nebo jiných specialistů na toto období za objasňující informace.

lopez1506. Zjednodušeně řečeno: tato mince se ikonograficky podobá mincím raženým na základě dohody z roku 1455. Ve stejných "rámečcích" byly raženy erby haléřů z Těšína nebo Hlohova, vzácně též Volova.
Samozřejmě je to jen domněnka, který musí být teprve podložena důkazy ve formě nálezů. Řada mincí byla od dob Friedensburga přeřazena. Na základě nálezů už dnes třeba víme, že haléř se šachovnicí a orlicí nepatří Fridrichovi II. lehnicko - břežskému, ale jde o ražbu knížectví zaháňského, o 50 - 60 let starší, než si myslel Friedensburg.
Ta neujasněná situace mě vlastně vedla k tomu, abych se na svém webu věnoval mincovnictví novověku. Do středověku bych se zamotal😃
www.slezske-mince.cz
RolencH@seznam.cz

Ano,Těšínské a Hlohovské haléře mají sice orlici v"rámečku"- ovšem mohlo by to být také naopak....že jako předloha pro ražbu sloužili původní starší Vratislavské haléře Václavovy.
Rád bych si tedy alespoň objasnil iniciály na Ladislavových,respektive Václavových haléřích..
WM/WM...je mi jasné,ovšem strana se lvem RW/RW..??
Chápu to tedy tak,že otázka přiřazení není dosud zcela jasná..?

Jenže: pokud je známo, většinou se brala za vzor mince obíhající a ne taková, která obíhala před 50ti lety. Z písemných pramenů je znám ještě jeden dokument, který by mohl řadit tuto minci k období interregna.
Takže ono WR vůbec nemusí znamenat Wenceslavs Rex, ale Wratislavia.
MW bude vcelku jasné: moneta wratislaviensis
Jak říkám, je to složitější.
www.slezske-mince.cz
RolencH@seznam.cz

Inu s tímhle se nedá dost dobře operovat.
Jsou známy i ražby mincí z vrcholného středověku(dokonce arabské),kterým posloužil za lícní vzor denár tuším Elagabala.A jistě by se našlo příkladů povícero,ale to už je z jiného soudku.
Jinak je pravda že ony litery svádí k domněnce že se skutečně jedná o zkratku titulu a jména panovníka..
Každopádně děkuji za věnovaný čas.

Zdravím, mince není tolar, aby se dali udělat fotky v lepším rozlišení.Pokud by se nafotila v lepším rozlišení a zvětšila se bylo by to ještě horší. Navíc není dočistěná a já nemám momentálně odvahu ji čistit, abych něco nepokazil.😉

ternar: fotky jsou velmi slusne, pomuze toto:
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.